*ZDM - Zarząd Dróg Miejskich
*Poznań - *Miasto know-how
drukuj

Nowatorskie metody ochrony zieleni przyulicznej w sezonie zimowym

2011-11-29
Trwa montaż zabezpieczeń zieleni przyulicznej przed szkodliwym działaniem soli używanej podczas zimowego utrzymania dróg. Ich zadaniem jest ochrona podłoża i samych roślin, zwłaszcza nowych nasadzeń, najbardziej narażonych na oparzenia i zamieranie w wyniku toksycznego działania aerozolu solnego i rozpryskiwania się błota pośniegowego. Zabezpieczenia montowane są przy najbardziej ruchliwych arteriach komunikacyjnych, na których z uwagi na bezpieczeństwo nie można zrezygnować z używania soli drogowej do zapobiegania śliskości drogowej.
Przypomnijmy, że Zarząd Dróg Miejskich, był pierwszym zarządca dróg w Polsce, który dwa sezony temu zamontował maty słomiano – foliowe. Był to efekt współpracy z Instytutem Badawczym Leśnictwa z Sękocina. Maty wyprodukowane zostały w Polsce z naturalnych komponentów: słomy czesanej oraz zaimpregnowanych kołków drewnianych utrzymujących ich konstrukcje. Szczelność zapewnia folia, do której przytwierdzona jest słoma. Pierwsze maty zostały zamontowane wzdłuż ulicy Winogrady.
W tym sezonie maty słomiano – foliowe zostaną zamontowane na następujących ulicach: Głogowskiej (odcinek od wiaduktu Kosynierów Górczyńskich do ulicy Ostatniej oraz przy skrzyżowaniu z ulicą Zachodnią), Lodowej, Marcelińskiej (przy skrzyżowaniach z ulicami Skarbka i Ostroroga), Matejki (od ulicy Wyspiańskiego do ulicy Niegolewskich), Wyspiańskiego (odcinek od ulicy Matejki do ulicy Wojskowej), aleja Niepodległości (przy wschodniej elewacji Teatru Wielkiego), Fredry (przy przystanku tramwajowym), Pułaskiego (od alei Wielkopolskiej do ulicy Przepadek), Solnej (odcinki od alei Niepodległości do ulicy Kościuszki i od Alei Marcinkowskiego do ulicy św. Wojciech), Towarowej (przy skrzyżowaniu z ulicami Niezłomnych, Wierzbięcice i Towarową), Opieńskiego, Polskiej (od ulicy św. Wawrzyńca do ulicy Bukowskiej), Żeromskiego, Winogrady, Lechickiej, Bułgarskiej, Śniadeckich, śródmiejskim odcinku ulicy Bukowskiej oraz na rondach Jaroczyńskiego, Solidarności, Szymanowskiego, Starołęka, Śródka. Łącznie, zostało zamontowanych 15 tysięcy metrów bieżących mat słomiano – foliowych.
Obok mat słomiano – foliowych ZDM montuje również zabezpieczenia z polipropylenu. Pierwsze osłaniały nowe nasadzenia przyuliczne przy zmodernizowanym odcinku ulicy Głogowskiej. W tym sezonie zostaną zamontowane również na ulicy Głogowskiej w rejonie skrzyżowania z ulicą Ostatnią (440 metrów bieżących) oraz 4881 metrów bieżących na ulicy Bukowskiej między ulicą Leśnych Skrzatów a granicą miasta.
W tym roku, dodatkowo ZDM zlecił montaż zabezpieczeń pni i koron drzew wykonanych z siatki cieniującej z włókna polipropylenowego. Takie zabezpieczenia również są rozwiązaniem nowatorskim, nie stosowanym dotychczas w Polsce. Zabezpieczenia zostały zamontowane na drzewach przy ulicach: Nowowiejskiego (odcinek od ulicy Kościuszki do ulicy 23 Lutego), Lechickiej (od ulicy Naramowickiej do ulicy Serbskiej), arcybiskupa Augusta Hlonda i Podwale, Dąbrowskiego (od ulicy Rogozińskiej do ulicy Nad Miedzą oraz w rejonie skrzyżowań z ulicami Gorajską i Wichrową). W tym roku ZDM zabezpieczył w ten sposób prawie 1100 drzew.

Montaż mat i o osłon na drzewa ma również aspekt ekonomiczny. Koszt założenia jednej osłony na drzewo wynosi 26 złotych rocznie. (Trwałość takiej osłony wynosi 5 lat). Koszt założenia metra bieżącego maty z polipropylenu to 4,20 złotego rocznie. (Trwałość – 10 lat). Natomiast posadzenie nowego drzewa wraz z wycinką starego, wymianą gruntu to koszt rzędu 1000 złotych, krzewu - 165 złotych.

foto ZDM
Zobacz więcej:
» Konferencja prasowa „Ochrona zieleni przyulicznej w okresie zimowym”
» Zimowe utrzymanie ulic miasta Poznania w sezonie 2011/2012
pozostałe informacje


Dowiedz się więcej