*ZDM - Zarząd Dróg Miejskich
*Poznań - *Miasto know-how
drukuj

Oaza nowej zieleni na Rybakach

2013-05-28
Miło nam poinformować, że dwa tygodnie wcześniej niż zaplanowano zakończyły się prace związane z powstaniem nowego skweru u zbiegu ulic Rybaki i Strzałowej. Od wczoraj można podziwiać efekt wspólnych prac Rady Osiedla Stare Miasto i Zarządu Dróg Miejskich. Firma wykonawcza - Zakład Kształtowania Zieleni ?Gardens? Grzegorz Sobolewski z siedzibą w Promnicach prowadziła prace bardzo sprawnie i już dziś możemy cieszyć się nową zielenią w centrum miasta, choć termin umowny zakładał prowadzenie prac do 11 czerwca 2013 r.
Pomysł na zmianę placu zastawionego stale samochodami w oazę zieleni zrodził się już w zeszłym roku. Wtedy też powstał projekt autorstwa Joanny Mrowińskiej z ZDM. Zadanie zostało również pozytywnie zaopiniowane przez Radę Osiedla Stare Miasto, jednak w roku 2012 zabrakło funduszy na jego realizację. W ramach działań związanych z rozwojem małej architektury w centrum miasta realizację zadania przesunięto na wiosnę 2013 r. Projekt sfinansowany został przez Radę Osiedla Stare Miasto.
W ramach rewaloryzacji skweru powstały ozdobne gazony dla roślin, kamienne opaski z kostek granitowych. Ciekawym rozwiązaniem jest możliwość przejścia przez skwer pośród zieleni po płytach granitowych. Nowo założoną zieleń stanowią drzewa, krzewy i byliny. Przed kamienicą symetrycznie posadzone zostały głogi pośrednie w odmianie ?Paul?s Scarlet?, natomiast wokół skweru klony polne w odmianie ?Elsrijk?. Centralny skwer kształtem zbliżony do ósemki obsadzono cisami pośrednimi ?Hicksii?, świdośliwkami Lamarcka, tawułami szarymi i berberysami Thunberga ?Green Carpet? oraz liliowcami w odmianie ?Stella d?Oro??, które przez całe lato będą zdobiły miejsce żółtymi kwiatami.
Elementem dopełniającym całości jest oczywiście mała architektura. Poza ławkami, koszami, stojakami rowerowymi czy słupkami został zamontowany także stolik szachowy. Ponieważ gotowe stoliki szachowe dostępne na rynku (w większości z prefabrykatów betonowych) nie pasowały do charakteru skweru i ścisłego centrum miasta, stolik został zaprojektowany indywidualnie. Projekt zakładający połączenie granitowego blatu i metalowej obudowy został wykonany przez Joannę Mrowińską z ZDM.
Skwer na Rybakach to kolejny element trwającej od 10 lat przemiany poznańskiej zieleni przyulicznej. Konsekwentne działania Zarządu Dróg Miejskich w kształtowaniu zielonych przestrzeni pozwoliły odmienić wiele zaniedbanych wcześniej miejsc. Wyrażamy nadzieję, że tak będzie i tym razem. Liczymy, że zrewaloryzowane przez nas miejsce cieszyć będzie mieszkańców i tętnić będzie życiem.
Apelujemy zatem do wszystkich mieszkańców, przechodniów o uszanowanie wysiłku włożonego w rewaloryzację skweru. Największym zagrożeniem dla nowo założonej zieleni jest wyprowadzanie tam psów, niekontrolowane przedepty oraz akty wandalizmu.

foto ZDM
Zobacz więcej:
» Nowy skwer u zbiegu ulic Rybaki – Strzałowa
» NOWA ZIELEŃ I ELEMENTY MAŁEJ ARCHITEKTURY W PASIE DROGOWYM
pozostałe informacje


Dowiedz się więcej