*ZDM - Zarząd Dróg Miejskich
*Poznań - *Miasto know-how
drukuj

Nie solę! Apel do kierowców, mieszkańców, administratorów i zarządców terenów o ograniczenie użycia środków chemicznych stosowanych w zimowym utrzymaniu

2013-12-05
Ogromnie ucieszył nas apel Pana Prezydenta Ryszarda Grobelnego skierowany do mieszkańców z prośbą o przygotowanie się do warunków zimowych. Pan Prezydent zwrócił się również z prośbą o ograniczenie użycia środków chemicznych w zimowym utrzymaniu ulic. Gorąco zachęcamy mieszkańców, administratorów, zarządców terenów aby w trakcie zimy korzystali przede wszystkim ze środków ekologicznych (np. piasku,) które nie powodują strat w środowisku miejskim, w przeciwieństwie do środków chemicznych.

Szanowni Państwo!
W związku ze zbliżającym się sezonem zimowym, zwracamy się z prośbą do kierowców aby w tym czasie zadbali o bezpieczeństwo własne i innych użytkowników dróg publicznych, przez podjęcie środków ostrożności zarówno w okresie bezpośrednio poprzedzającym zimę (np. przez zmianę opon letnich na zimowe), jak również w trakcie jej trwania poprzez dostosowanie prędkości jazdy do panujących warunków na drodze.

Prośbę kierujemy również do mieszkańców, administratorów i zarządców terenów (w tym wspólnot mieszkaniowych, biur obsługi mieszkańców i dozorców) o stosowanie na chodnikach w trakcie zimowego utrzymania, przede wszystkim środków ekologicznych (np. piasku,) które nie powodują strat w środowisku miejskim, w przeciwieństwie do środków chemicznych.

Prawo dopuszcza stosowanie środków chemicznych jedynie po dokładnym odgarnięciu śniegu i w wyjątkowych sytuacjach: w przypadku gołoledzi, lodowicy i śliskości pośniegowej. Stosowanie soli drogowej do zimowego utrzymania należy ograniczać do minimum, ze względu na jej szkodliwe oddziaływanie na zieleń towarzyszącą ulicom i osiedlom mieszkaniowym, zanieczyszczanie wód gruntowych, niszczenie infrastruktury drogowej i podziemnej oraz korozję samochodów. Sól zastosowana na chodnikach, podrażnia łapy zwierząt domowych, uszkadza również nasze obuwie.
Do dbałości o ochronę środowiska i kierowanie się zasadą zrównoważonego rozwoju zobligowani jesteśmy na mocy Konstytucji RP. Obowiązkiem jest więc dążenie do racjonalnego stosowania środków chemicznych na terenie miasta.

Pamiętajmy, że bezpieczeństwo zależy przede wszystkim od nas a nie od ilości soli wysypywanej na drogi i chodniki.


materiały ZDM

Zobacz więcej:
» Apel Ryszarda Grobelnego do mieszkańcĂłw Poznania związany z bezpieczeństwem i ochroną środowiska w czasie zimy
pozostałe informacje


Dowiedz się więcej