*ZDM - Zarząd Dróg Miejskich
*Poznań - *Miasto know-how
drukuj

Płatności za parkowanie w Poznaniu coraz bardziej mobilne

2014-02-25
Zarząd Dróg Miejskich rozszerzył gamę systemów płatności mobilnych, dzięki którym można bezgotówkowo opłacić postój w Strefie Płatnego Parkowania. Do platformy moBILET dołączyły SkyCash (mobiParking) i mPay.

Naszym celem jest maksymalne ułatwienie wnoszenia opłat za parkowanie ? mówi Jerzy Nawrocki, Miejski Inżynier Ruchu ? Dzięki obsłudze trzech różnych systemów płatności mobilnych kierowca może wybrać ten, który jest dla niego najwygodniejszy ? dodaje.

Płatności mobilne za parkowanie w poznańskiej Strefie Płatnego Parkowania zostały wprowadzone w 2010 roku. Wielu kierowców doceniło płynące z nich korzyści, np. brak konieczności szukania parkomatu czy posiadania drobnych.
Mamy nadzieję, że dzięki wprowadzeniu kolejnych systemów płatności mobilnych w Strefie Płatnego Parkowania zwiększy się udział opłat dokonywanych tą drogą. Płatność za pomocą urządzenia mobilnego jest szybsza i wygodniejsza niż tradycyjna, a w dodatku pozwala na oszczędności. Dzieje się tak, ponieważ w przypadku płatności mobilnych kierowca może nie tylko zapłacić z góry określoną kwotę, ale także skorzystać z funkcji ?otwartej? płatności, która po zakończeniu parkowania pozwala wstrzymać pobieranie opłaty. Jest to szczególnie przydatne w przypadku parkowania przez czas krótszy niż początkowo przewidywaliśmy ? tłumaczy Błażej Nitschke, naczelnik Wydziału Parkowania ZDM.

Płatności mobilne za parkowanie to już codzienność w polskich miastach, w których działają strefy płatnego parkowania. W Warszawie, Krakowie, Gdańsku i Szczecinie można skorzystać jedynie z mobiParking; w Łodzi i we Wrocławiu kierowca może użyć także mPay. Jedynie Poznań umożliwia korzystanie z mobiParking, mPay oraz moBILET.
moBILET, pierwszy z dostępnych w Poznaniu mobilnych systemów płatności za parkowanie funkcjonuje już od 2010 roku. Doładowanie konta odbywa się przez platformy PayU i Przelewy24 lub przelewem tradycyjnym.
Więcej informacji o moBILET: www.mobilet.pl

skyCash (którego elementem jest mobiParking) to rozbudowany system, za pomocą którego można płacić za komunikację miejską, kolejową, autobusową, a nawet kupić bilet do kina. Doładowanie konta odbywa się przez tradycyjny lub ekspresowy przelew, powiązanie dowolnej karty płatniczej lub doładowanie w sklepach Żabka i Freshmarket, a zgromadzone środki można wypłacić z bankomatu Euronet. Ponadto parkowanie w systemie mobiParking możliwe jest z dowolnego telefonu poprzez wysyłkę wiadomości SMS lub USSD.
Więcej informacji o SkyCash: www.skycash.com

mPay to system bazujący na technologii USSD, przez co może być stosowany na każdym ? nawet najstarszym ? telefonie komórkowym, niezależnie od platformy, na której on pracuje. Główną funkcją mPay jest możliwość dokonania płatności za parkowanie lub komunikację miejską. System udostępnia także dodatkowe funkcjonalności, jak np. przelewy między użytkownikami. Doładowanie konta odbywa się przez Internet środkami z ?portmonetki elektronicznej? lub z karty zarejestrowanej w MasterCard Mobile.
Więcej informacji o mPay: www.mpay.pl

infografika ZDM

Zobacz więcej:
» Mobilne płatności w SPP
» Wiadomości z Magistratu
pozostałe informacje


Dowiedz się więcej