*ZDM - Zarząd Dróg Miejskich
*Poznań - *Miasto know-how
drukuj

UWAGA! Od 17 października zmiany w organizacji ruchu na osiedlu Krzyżowniki - Smochowice

2014-10-14
Informujemy, że 17 października br. wprowadzona zostanie strefa ograniczonej prędkości ruchu na osiedlu Krzyżowniki ? Smochowice. Rok wcześniej, w sierpniu 2013 r. projekt zmian w organizacji ruchu publikowany był na naszej stronie internetowej. Mieszkańcy, internauci mogli zapoznać się i przedstawić swoją opinię na temat zaproponowanych rozwiązań drogowych. Strefa, która zacznie obowiązywać od piątkowego popołudnia to efekt współpracy Rady Osiedla Krzyżowniki ? Smochowice i ZDM. Głównym celem wprowadzenia strefy jest poprawa bezpieczeństwa, uspokojenia ruchu i zwiększenie liczby ulic przyjaznych dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Wprowadzając strefę zyskują zarówno piesi, jak i rowerzyści oraz kierowcy. Zwiększenie bezpieczeństwa ruchu nastąpi dzięki ograniczeniu dopuszczalnej prędkości do 30 km/h oraz dzięki wprowadzeniu elementów wymuszających respektowanie zasad obowiązujących w strefie. Należy pamiętać, że wprowadzenie strefy oznacza duże zmiany w organizacji ruchu w tym obszarze. Obok ograniczeń prędkości powszechne stosowana jest zasada, że wewnątrz osiedla wszystkie skrzyżowania są równorzędne, oznacza to, że pierwszeństwo przejazdu mają kierowcy nadjeżdżający z prawej strony - zasada ?prawej ręki?.
Wjazd do strefy ograniczony jest znakiem ?strefa ograniczonej prędkości? (B-43). Tego znaku, w przeciwieństwie do znaku ograniczenia prędkości (B-33), nie odwołuje skrzyżowanie, lecz znak ?koniec strefy ograniczonej prędkości? (B-44). Dodatkowo do końca listopada br. na ulicach: Lubowskiej, Darłowskiej, Beskidzkiej i Biskupińskiej pojawią się progi zwalniające. Warto zaznaczyć, że ze strefy wyłączone zostały ulice: Gorajska, Santocka (odc. od Gorajskiej do Sianowskiej), Sianowska, Wichrowa, Słupska, ?stara Dąbrowskiego? ? odcinek obsługujący osiedle.

W związku ze zmianą organizacji ruchu prosimy wszystkich uczestników ruchu drogowego o szczególną ostrożność. Prosimy aby kierowcy ?zdjęli nogę z gazu? i nie jeździli ?na pamięć? oraz aby zwracali uwagę na aktualnie obowiązujące oznakowanie drogowe.foto ZDM
pozostałe informacje


Dowiedz się więcej