*ZDM - Zarząd Dróg Miejskich
*Poznań - *Miasto know-how
drukuj

Siatki ochronne pod konstrukcjami wiaduktów PST

2014-12-02
Wiadukty nad PST stały się w ostatnich latach miejscem bytowania ptaków, głównie gołębi. Dotychczas montowane specjalne listwy wykonane z bezbarwnego tworzywa z umieszczonymi pionowo lub ukośnie stalowymi szpilkami, tzw. antyptaki, czyli zabezpieczenia powszechnie stosowane zarówno w naszym jak i w innych krajach europejskich nie stanowiły wystarczającej przeszkody. Zanieczyszczenia platform przystanków, elementów konstrukcji wiaduktów, wzrastające koszty utrzymania czystości, skargi pasażerów komunikacji miejskiej na konsekwencje wynikające z bytowania gołębi na przystankach trasy PST spowodowały konieczność wprowadzenia innych od dotychczasowych, bardziej skutecznych rozwiązań. Dlatego też zaplanowano prace polegające na montażu siatek ochronnych pod konstrukcjami wiaduktów pod trasą PST. Należy podkreślić, że wśród gnieżdżących się tu ptaków, wiodącym gatunkiem jest gołąb miejski czyli miejska forma gołębia skalnego (Columba livia forma urbana), który znajduje się pod częściową ochroną. Stąd przygotowania do montażu siatek ochronnych musiały zostać poprzedzone uzyskaniem warunków, stosownych zezwoleń i uzgodnień, między innymi z Wydziałem Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Poznania, Regionalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska w Poznaniu, specjalistami zajmującymi się odłowem ptaków, ich kwarantanną i rehabilitacją. Spośród wielu warunków, które należało spełnić należy wymienić konieczność przeprowadzenia odłowu gołębi w terminie od października do końca lutego, zgodnie z Ustawą o ochronie przyrody.

Informujemy, że prace zostaną wykonane w następujących etapach:
Etap 1 ? usunięcie gniazd przeprowadzi specjalistyczna firma. Gołębie wymagające opieki zgodził się przyjąć Ptasi Azyl - Centrum Kwarantanny i Rehabilitacji Ptaków Dzikich przy Nowym Zoo. Prace rozpoczną się na początku grudnia a ich zakończenie zaplanowano do Świąt Bożego Narodzenia.
Etap 2 ? przeprowadzenie generalnych porządków w zakresie utrzymania czystości tj. umycie konstrukcji dźwigarów, skarp i ramp przed przyczółkami, balustrad oraz platform przystankowych.
Etap 3 ? montaż siatek ochronnych na czterech obiektach PST ? prace zaplanowano do końca 2015 r.

foto ZDM
pozostałe informacje


Dowiedz się więcej