*ZDM - Zarząd Dróg Miejskich
*Poznań - *Miasto know-how
drukuj

Ochrona zieleni przyulicznej. Trwa montaż zabezpieczeń

2014-12-04
Pięć lat temu poznański Zarząd Dróg Miejskich jako pierwszy zarządca dróg w Polsce zaczął montować maty słomiano ? foliowe przy drogach, których celem jest ochrona zieleni. Ich pojawienie się przy drogach to efekt współpracy z Instytutem Badawczym Leśnictwa z Sękocina. Maty wyprodukowane zostały w Polsce z naturalnych komponentów: słomy czesanej oraz zaimpregnowanych kołków drewnianych utrzymujących ich konstrukcje. Szczelność zapewnia folia, do której przytwierdzona jest słoma. Pierwsze maty zostały zamontowane wzdłuż ulicy Winogrady.
Aktualnie na terenie miasta trwa montaż zabezpieczeń zieleni przyulicznej przed szkodliwym działaniem soli używanej podczas zimowego utrzymania dróg. Ich zadaniem jest ochrona podłoża i samych roślin, zwłaszcza nowych nasadzeń, najbardziej narażonych na oparzenia i zamieranie w wyniku toksycznego działania aerozolu solnego i rozpryskiwania się błota pośniegowego. Zabezpieczenia montowane są przy najbardziej ruchliwych arteriach komunikacyjnych, na których z uwagi na bezpieczeństwo nie można całkowicie zrezygnować z używania soli drogowej do zapobiegania śliskości drogowej.
W tym sezonie zimowym maty słomiano ? foliowe zostaną zamontowane, między innymi na ulicach: Jana Pawła II, Małe Garbary, Głogowskiej, Marcelińskiej, Winogrady, Solnej, Pułaskiego, Bukowskiej, Lechickiej, księcia Mieszka I, Żeromskiego, Dąbrowskiego, Kasprzaka, Grunwaldzkiej, Śniadeckich, Wyspiańskiego oraz na rondach Jaroczyńskiego, Solidarności, Szymanowskiego, Starołęka, Śródka, Jana Nowaka - Jeziorańskiego.
Obok mat słomiano ? foliowych ZDM montuje również zabezpieczenia z polipropylenu.
Łącznie, zostanie zamontowanych 20 tysięcy metrów bieżących mat słomiano ? foliowych oraz polipropylenowych.
Dodatkowo ZDM zlecił montaż zabezpieczeń pni i koron drzew wykonanych z siatki cieniującej z włókna polipropylenowego. Takie zabezpieczenia również są rozwiązaniem pionierskim stosowanym od kilku lat przez drogowców. Zabezpieczenia zostały zamontowane już na drzewach przy ulicach: Dąbrowskiego, Niestachowskiej, Bukowskiej, Lechickiej, Bułgarskiej. W tym roku zabezpieczymy w ten sposób ok. 1500 drzew.

foto ZDM

pozostałe informacje


Dowiedz się więcej