*ZDM - Zarząd Dróg Miejskich
*Poznań - *Miasto know-how
drukuj

Nie solę! Kiedy nie jest to konieczne

2015-02-03
Od wielu lat zwracamy się z prośbą do kierowców aby w czasie zimy zadbali o bezpieczeństwo własne i innych użytkowników dróg publicznych, np. przez zmianę opon letnich na zimowe. Apelujemy również o dostosowanie prędkości jazdy do panujących warunków na drodze. Choć nie ma dużych opadów śniegu to temperatury w nocy spadają poniżej zera i występują miejscowe oblodzenia jezdni i chodników.
Poznański ZDM jak co roku zwraca się z apelem o ograniczenie użycia środków chemicznych w zimowym utrzymaniu ulic. Gorąco zachęcamy mieszkańców, administratorów, zarządców terenów aby w trakcie zimy korzystali przede wszystkim ze środków ekologicznych (np. piasku) które nie powodują strat w środowisku miejskim, w przeciwieństwie do środków chemicznych. ZDM kilka lat temu przygotował specjalne informatory ?Nie solę! Czyli jak bezpiecznie przetrwać zimę nie szkodząc środowisku?, które trafiają do mieszkańców i w dostępny sposób przypominają o szkodliwości soli.
Planszowa gra edukacyjna
Poznański ZDM przygotował również planszową grę edukacyjną dla dzieci ?Nie solę! Kiedy nie jest to konieczne?. Chcemy aby poprzez zabawę najmłodsi poznawali podstawowe zagadnienia związane ze szkodliwością stosowania soli drogowej w zimie oraz uczyli się właściwych zachowań, nawyków korzystnych dla otoczenia człowieka i środowiska przyrodniczego. Dorośli w prosty i łatwy sposób mogą zapoznać dzieci z tematyką ekologiczną. Zachęcamy do gry.
Kiedy nie jest to konieczne nie solę!
Należy pamiętać, że prawo dopuszcza stosowanie środków chemicznych jedynie po dokładnym odgarnięciu śniegu i w wyjątkowych sytuacjach: w przypadku gołoledzi, lodowicy i śliskości pośniegowej. Stosowanie soli drogowej do zimowego utrzymania należy ograniczać do minimum, ze względu na jej szkodliwe oddziaływanie na zieleń towarzyszącą ulicom i osiedlom mieszkaniowym, zanieczyszczanie wód gruntowych, niszczenie infrastruktury drogowej i podziemnej oraz korozję samochodów. Sól zastosowana na chodnikach, podrażnia łapy zwierząt domowych, uszkadza obuwie.
Do dbałości o ochronę środowiska i kierowanie się zasadą zrównoważonego rozwoju zobligowani jesteśmy na mocy Konstytucji RP. Naszym wspólnym obowiązkiem jest więc dążenie do racjonalnego stosowania środków chemicznych na terenie miasta.

Pamiętajmy, że bezpieczeństwo zależy przede wszystkim od nas a nie od ilości soli wysypywanej na drogi i chodniki.


foto ZDM
Zobacz więcej:
» GRA EDUKACYJNA
» FB Nie solę! Chronię drzewa
» Zimowe utrzymanie ulic miasta Poznania w sezonie 2014/2015
» ZIELEŃ DLA MIAST MIASTA DLA ZIELENI
pozostałe informacje


Dowiedz się więcej