*ZDM - Zarząd Dróg Miejskich
*Poznań - *Miasto know-how
drukuj

Okaleczone drzewa na poznańskich ulicach. Prosimy mieszkańców o zgłaszanie aktów wandalizmu

2015-03-03
Ubolewamy nad faktem, że coraz częściej wandale okaleczają drzewa w pasach drogowych. W 2010 r. informowaliśmy mieszkańców o okaleczonych dorodnych robiniach na placu Kolegiackim. Drzewa w okrutny, bestialski sposób pozbawione zostały kory i uschły. W lutym 2011 r. pisaliśmy na naszych stronach internetowych o okaleczonych przez wandali klonach na ulicy Księcia Mieszka I. Tylko dzięki szybkiej interwencji pracowników Wydziału Terenów Zieleni ZDM i firmy utrzymującej zieleń na ulicy Księcia Mieszka I drzewa udało się uratować. Kilka lat temu okaleczony został również dojrzały klon na ulicy Szewskiej. Podobnie jak na placu Kolegiackim drzewo odarte zostało z kory.
W ostatnich dniach wandale znów dali znać o sobie ? okaleczyli drzewa na ulicach Murawa i Słowiańskiej. Przycięli a właściwie wycięli połowę górnych części koron młodych drzew. Podobnie zniszczone zostały drzewa na ul. Św. Wawrzyńca, Matyi, Estkowskiego, Wierzbięcice, Al. Solidarności i wielu innych. Opisane akty wandalizmu świadczą o zupełnym braku poszanowania wobec zieleni i niezrozumieniu jej roli dla dobrego funkcjonowania miasta. Koszty aktów wandalizmu drzew są szczególnie dotkliwe i bolesne. Koszt zakupu nowego drzewa to kwota ok. tysiąca złotych. Należy pamiętać również o kosztach pielęgnacji zieleni. Jednak to nie tylko kwestia strat finansowych, ale dużo ważniejszych bo trudnych do oszacowania strat społecznych. Czy przeliczyć można ilość wyprodukowanego tlenu, ochłodę w upalne dni, ochronę przed hałasem czy pozytywny wpływ na nastroje i emocje człowieka?
Sprawa okaleczenia drzew zgłoszona została policji i staży miejskiej. Liczymy na reakcję mieszkańców. Bez pomocy ludzi dobrej woli nie jesteśmy w stanie pomóc policji i straży miejskiej w schwytaniu sprawców. Nie bądźmy obojętni wobec aktów wandalizmu. Tylko wspólnie możemy im przeciwdziałać! Bardzo prosimy mieszkańców o zgłaszanie niepokojących sygnałów do straży miejskiej, policji lub ZDM. zdm@zdm.poznan.pl

foto ZDM
pozostałe informacje


Dowiedz się więcej