*ZDM - Zarząd Dróg Miejskich
*Poznań - *Miasto know-how
drukuj

Metody ochrony zieleni przyulicznej w sezonie zimowym

2015-12-09
Wspólnie z Gazetą Wyborczą prowadzimy akcję ?Mniej solę! Dbam o Poznań. W dzisiejszym wydaniu gazety, Joanna Leśniewska porusza tematykę ochrony zieleni przyulicznej w zimie. Zachęcamy do lektury artykuły i obejrzenia fotogalerii.
Poznański zarząd od wielu lat zabezpiecza zieleń przyuliczną przed szkodliwym działaniem soli używanej podczas zimowego utrzymania dróg. Specjalne maty montowane są wzdłuż ulic. Ich zadaniem jest ochrona podłoża i samych roślin, zwłaszcza nowych nasadzeń, najbardziej narażonych na oparzenia i zamieranie w wyniku toksycznego działania aerozolu solnego i rozpryskiwania się błota pośniegowego. Zabezpieczenia montowane są przy najbardziej ruchliwych arteriach komunikacyjnych, na których z uwagi na bezpieczeństwo nie można zrezygnować z używania soli drogowej do zapobiegania śliskości drogowej.
Przypomnijmy, że Zarząd Dróg Miejskich, był pierwszym zarządca dróg w Polsce, który zamontował maty słomiano ? foliowe. Był to efekt współpracy z Instytutem Badawczym Leśnictwa z Sękocina. Maty wyprodukowane zostały w Polsce z naturalnych komponentów: słomy czesanej oraz zaimpregnowanych kołków drewnianych utrzymujących ich konstrukcje. Szczelność zapewnia folia, do której przytwierdzona jest słoma. Pierwsze maty zostały zamontowane wzdłuż ulicy Winogrady.
Obok mat słomiano ? foliowych ZDM montuje również zabezpieczenia z polipropylenu. Pierwsze osłaniały nowe nasadzenia przyuliczne przy zmodernizowanym odcinku ulicy Głogowskiej. W 2011 roku, dodatkowo ZDM zlecił montaż zabezpieczeń pni i koron drzew wykonanych z siatki cieniującej z włókna polipropylenowego. Takie zabezpieczenia również były rozwiązaniem nowatorskim, nie stosowanym wówczas w Polsce.
Zobacz więcej:
» Zieleń w Poznaniu chroniona przez chochoła i matę
» Fotogaleria. Zieleń w Poznaniu pod specjalną ochroną. Zobacz, co robią drogowcy by chronić rośliny przed zimą
pozostałe informacje


Dowiedz się więcej