*ZDM - Zarząd Dróg Miejskich
*Poznań - *Miasto know-how
drukuj

Przystanki wiedeńskie. Jak się na nich zachować?

2016-11-21
Choć pierwszy z przystanków wiedeńskich powstał w Poznaniu w kwietniu 2014 roku, to jednak wciąż zdarzają się przypadki, że pasażerowie oraz kierowcy nie wiedzą jak z nich korzystać.

Dla niektórych pasażerów komunikacji miejskiej takie przystanki stanowią część chodnika, po którym nie wiedząc dlaczego jeżdżą samochody. Niektórzy kierowcy uważają je za fragment jezdni, na którą wtargnęli piesi. Stąd nieprawidłowe zachowania jednych i drugich: piesi oczekują na tramwaj na wyniesionym przystanku, a kierowcy jadą obok - po torach tramwajowych.

Samochód jadący obok wyniesionego przystanku, poruszający się po torowisku prowadzącym w przeciwnym kierunku, ba, próbujący się "zmieścić" między tramwajem, a wyniesioną platformą - takie widoki nie należą do rzadkości. A przecież przy odpowiednim zachowaniu, zgodnym z ideą tworzenia przystanków wiedeńskich i stosowaniem się do oznakowania, możemy uniknąć niebezpiecznych sytuacji. Nie jest to trudne.

Wystarczy zapamiętać podstawowe informacje:
1. Pasażerowie oczekujący na tramwaj - na wyniesioną platformę przystanku wiedeńskiego wchodzą dopiero wtedy, gdy do przystanku dojeżdża bimba;

2. Kiedy tramwaj znajduje się na przystanku wiedeńskim kierowcy mają zakaz wjazdu na wzniesienie i muszą poczekać na odjazd pojazdu komunikacji miejskiej. Jest to niezbędne by zapewnić pieszym wygodne dojście do tramwaju lub na chodnik. Linia zatrzymania, która znajduje się na dojeździe do przystanku wiedeńskiego jest tym miejscem, przez który nie należy przejeżdżać w oczekiwaniu na odjazd pojazdu komunikacji miejskiej i na opuszczenie przez pasażerów platformy przystankowej.
pozostałe informacje


Dowiedz się więcej