*ZDM - Zarząd Dróg Miejskich
*Poznań - *Miasto know-how
drukuj

Nowy parking w okolicy Starego Rynku

2016-12-08
Od czwartku, 8 grudnia, kierowcy mogą korzystać z podziemnego parkingu przy ul. Za Bramką 1. Dzięki tej inwestycji miejsc parkingowych będzie 3 razy więcej niż dotychczas na placu Kolegiackim. Do 26 grudnia z hali parkingowej będzie można korzystać za darmo.

- Parking w biurowcu Za Bramką to bardzo ważna część tej inwestycji. Ilość miejsc postojowych zwiększy się trzykrotnie. W zamian za 60 miejsc parkingowych, które w ramach rewitalizacji placu Kolegiackiego znikną w połowie przyszłego roku, tutaj będzie dostępne blisko 180 nowych, szerokich i wygodnych stanowisk - przekonuje Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Trójpoziomowy parking podziemny zbudowany pomiędzy ulicami Wszystkich Świętych i Za Bramką, jest integralną częścią czterokondygnacyjnego budynku. Część nadziemną zaprojektowano z myślą o pomieszczeniach biurowych, a parter, to z kolei strefa usługowa, w której działać będą lokale gastronomiczne.

176 miejsc parkingowych usytuowanych na poziomach -1 oraz -2 to powierzchnia ogólnodostępna, z której będą mogli korzystać również mieszkańcy okolicznych kamienic i wszyscy zainteresowani postojem w okolicy placu Kolegiackiego.

- Dla mieszkańców przygotowane zostały dwie propozycje abonamentowe. Pierwsza, to wykup abonamentu całodobowego na poziomie -3, tam przewidziane jest około 50 miejsc parkingowych. Druga opcja, to tzw. na abonamenty nocne tj. obowiązujące po godzinie 17.00. Tutaj liczba miejsc może być większa, ponieważ obejmuje dwa poziomy: -1 i -2. Obie propozycje są skonstruowane specjalnie dla mieszkańców. Kompleksowy cennik usług na poziomach -1 i -2 podamy pod koniec roku - wyjaśnia Grzegorz Michalski prezes WCWI.

Propozycją dla kierowców jest możliwość bezpłatnego korzystania z parkingu do 26 grudnia. Od nowego roku pierwsze 30 minut postoju będzie darmowe. Cena za każdą rozpoczęte 60 minut parkowania kształtować się będzie podobnie jak za godzinę postoju w strefie płatnego parkowania, czyli ok. 3 złote. Koszt parkowania samochodu osobowego przez całą dobę zamknie się w kwocie 30 złotych. Parking będzie czynny w godzinach od 6.00-22.00. Po 22 korzystanie z parkingu będzie możliwe tylko dla osób posiadających abonament.

Parking wyposażono w wiele udogodnień dla kierowców. Hala garażowa jest monitorowana oraz przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Miejsca postojowe są szerokie, a do hali można zjechać windami z holu głównego lub zejść schodami. Atutem tej inwestycji jest także przygotowanie specjalnego zaplecza dla miłośników jednośladów, którzy zostawiając tu swój rower lub motocykl, mogą skorzystać z pryszniców i zamykanych szatni.

Wiosną 2017 roku, po wprowadzeniu drugiego obszaru strefy Tempo 30, wokół budynku zmieni się docelowa organizacja ruchu.

- Ul. Wszystkich Świętych będzie ulicą dwukierunkową na odcinku od ul. Za bramką do ul. Garbary. Tutaj też będzie znajdował się główny wjazd na parking. Takie rozwiązanie w sposób znaczący wpłynie na poprawę komfortu i bezpieczeństwa ruchu w tym miejscu - mówi Maciej Wudarski, zastępca prezydenta Poznania.

Biurowiec Za Bramką został zrealizowany przez Wielkopolskie Centrum Wspierania Inwestycji, miejską spółkę, która na budowę pozyskała środki z Unii Europejskiej. Wartość inwestycji, wynosi 60.469.400,80 PLN brutto. Kwota pożyczki z europejskiej inicjatywy finansowej JESSICA, przyznanej na ten cel to 37.500.000 złotych.

R. Giedrojć/biuro prasowe UMP/WCWI
pozostałe informacje


Dowiedz się więcej