*ZDM - Zarząd Dróg Miejskich
*Poznań - *Miasto know-how
drukuj

Nowe słupki przed Starym Rynkiem

2016-12-14
Na uliczkach prowadzących na Stary Rynek pojawiły się nowe słupki. Dzięki nim duże pojazdy służb ratowniczych będą mogły o wiele szybciej wjechać na płytę przy Ratuszu. Wykonane w technologii BLENDTEC łączą twardość z elastycznością i zdolnością do absorbowania uderzeń.

Czas to jeden z najważniejszych elementów prowadzonych akcji ratowniczych. Podczas letnich wieczorów na poznańskim Starym Rynku przebywa do 5 tysięcy osób, choć gdy Lech Poznań zdobywał Mistrzostwo Polski było ponad 20 tysięcy.

Przy takich tłumach trzeba zapewnić jak najszybszą możliwość przejazdu karetek pogotowia, straży pożarnej, czy też pojazdów policyjnych. Dotyczy to także awarii do których może dojść w każdej chwili i konieczne jest zapewnienie dojazdu odpowiednich służb miejskich.

Słupki, które do niedawna skutecznie zabezpieczały przed wjazdem na płytę Starego Rynku były wykonane z żeliwa. Wyglądem nawiązywały do stylistyki zabytkowej architektury miejskiej. Ich wzór znajdował się w Katalogu Mebli Miejskich. Problemy z nimi zaczynały się podczas organizacji imprez masowych takich jak pochody, procesje a zwłaszcza w przypadkach nagłych awarii, akcji policyjnych czy konieczności natychmiastowego wjazdu na Stary Rynek pojazdów straży pożarnej, karetek pogotowia.

Odblokowanie wjazdu od strony ulic Paderewskiego czy Szkolnej wymagało obecności przedstawicieli zarządcy drogi. Tracono cenny czas na likwidację zabezpieczeń i usunięcie żeliwnych słupków z drogi.

Obecnie zamontowane słupki zostały wykonane w technologii BLENDTEC. W tulei ze stali nierdzewnej znajduje się kompozyt polimerowy. Połączenie twardości z elastycznością i zdolnością do absorbcji uderzeń sprawia, że słupki posiadają ,,pamięć kształtu? ? cechę materiału, która polega na odtworzeniu pierwotnego kształtu po jego mechanicznym odkształceniu, na przykład po najechaniu słupka przez samochód. Inne ich zalety to łatwość montażu i demontażu, a dzięki temu oszczędność czasu i możliwość natychmiastowego dojazdu do potrzebujących pomocy służb ratowniczych.

Nowe słupki zostały zamontowane w następujących lokalizacjach:
ul. Gołębia/pl. Kolegiacki, ul. Świętosławska/ul. Kozia, ul. Wodna/ul. Klasztorna, ul. Woźna/ul. Ślusarska, ul. Woźna/Stary Rynek, ul. Wielka/ul. Klasztorna, ul. Żydowska/ul. Wielka, ul. Żydowska/ul. Wielka, ul. Żydowska/ul. Dominikańska, ul. Wrocławska/ul. Kramarska, ul. Zamkowa/Stary Rynek, ul. Franciszkańska/Stary Rynek, ul. Paderewskiego/ul. Sieroca, ul. Szkolna/ul. Kozia, ul. Wrocławska/ul. Kozia. Łącznie zostało zamontowanych 78 słupków.
pozostałe informacje


Dowiedz się więcej