*ZDM - Zarząd Dróg Miejskich
*Poznań - *Miasto know-how
drukuj

Koperty dla rodzin z dziećmi

2016-12-29
Można już parkować na specjalnych kopertach dla rodzin z dziećmi. Sześć takich powstało w Poznaniu.

Wydzielono je z myślą o zapewnieniu większej wygody i bezpieczeństwa przy wsiadaniu i wysiadaniu z samochodów osobom, które poruszają się z najmłodszymi pasażerami.

W Poznaniu powstało sześć kopert postojowych dla rodzin z dziećmi. Są szersze od standardowych miejsc. Powierzchnią zbliżone do tych, które przeznaczono dla niepełnosprawnych kierowców.

Poruszanie się samochodem, po coraz bardziej zatłoczonej przestrzeni miasta, dla wielu osób może stać się problemem. Jeszcze gorzej jest ze znalezieniem miejsca postojowego. Tym bardziej takiego, na którym będzie można spokojnie i bezpiecznie wyjąć dziecko z fotelika w posadzić lub położyć w wózku.

Specjalnie miejsca postojowe, to nie tylko kwestie bezpieczeństwa. Mają pomóc również w jak najszybszym znalezieniu miejsca do zaparkowania. Takie rozwiązanie stosowane jest na niektórych parkingach przy centrach handlowych lub marketach. Tam się sprawdza. Specjalne wydzielone miejsca postojowe są oznaczone piktogramami pokazującymi duże i małe osoby lub dziecięcymi wózkami.
Inicjatorką rozwiązania na poznańskich ulicach jest radna Karolina Fabiś ? Szulc.

- Bardzo się cieszę, że rozwiązania, które są przyjazne rodziną z dziećmi są wprowadzane w Poznaniu - wyjaśnia radna Karolina Fabiś - Szulc. - Myślę, że dzięki takim projektom Poznań staje się miastem prorodzinnym. Mam nadzieję że miejsca parkingowe dla rodzin się przyjmą i będzie ich powstawało coraz więcej - dodaje.

Koperty znajdują się na ul. Garbary (w okolicach szpitala onkologicznego), na ul. Jackowskiego, Polnej, Poznańskiej, oraz dwie na ul. Zwierzynieckiej. Oczywiście są one ogólnodostępne, ale liczymy że kierowcy, którzy nie mają małych dzieci nie będą ich zajmować. Jeśli nie robią tego przy centrach handlowych, to podobnie powinni zachować się także na Jeżycach lub w Centrum.

Za pozostawienie samochodu trzeba uiścić opłaty w wysokości i na zasadach obowiązujących w strefie płatnego parkowania. Nie wykluczone, że wyznaczone zostaną kolejne takie miejsca postojowe.
pozostałe informacje


Dowiedz się więcej