*ZDM - Zarząd Dróg Miejskich
*Poznań - *Miasto know-how
drukuj

Można jeździć tunelem na ul. Czechosłowackiej

2016-12-30
Zakończyła się najważniejsza inwestycja drogowa w południowo-zachodniej części Poznania: przebudowa ul. Czechosłowackiej na odcinku od skrzyżowania z
ul. Modrzewiową do skrzyżowania z ul. Łozową. Najważniejszym elementem inwestycji była prowadzona wspólnie - przez Miasto i PKP PLK - budowa tunelu dla samochodów, rowerzystów i pieszych pod linią kolejową E59 z Poznania do Wrocławia.Jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia odcinek tunelu, za który odpowiada Miasto, otrzymał pozwolenie na użytkowanie. Takie pozwolenie, na swoją część tunelu, 29 grudnia uzyskali kolejarze. Służby miejskie wprowadziły w tym rejonie nową organizację ruchu i dziś otworzyły tunel dla mieszkańców Poznania. Droga z Dębca na Górczyn mocno się skróciła.

Wspólna inwestycja

Przebudowa układu komunikacyjnego w obrębie ul. Czechosłowackiej obejmowała liczący niewiele ponad 1,1 km odcinek ulicy wraz z tunelem pod linią kolejową Poznań-Wrocław. Miasto wydało na nią ze swych środków budżetowych ok. 78 mln zł. Za realizację inwestycji odpowiedzialna była spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie (PIM).

Wyłoniony w przetargu wykonawca - firma Strabag - m.in. zmienił konstrukcję jezdni, wykonał ?cichą nawierzchnię? bitumiczną, nowe chodniki, ścieżki rowerowe, zatoki autobusowe, miejsca postojowe oraz sygnalizację świetlną. Ponadto przebudowane zostały skrzyżowania z ul. Świerkową i Modrzewiową oraz Łozową, wykonane nasadzenia zieleni na terenie całej przebudowywanej ulicy, wymienione zostało oświetlenie uliczne. Najważniejszą częścią inwestycji była budowa tunelu w ciągu ulicy Czechosłowackiej, na dojazdach do terenu leżącego pod torami kolejowymi.

Za wykonanie odcinka tunelu, leżącego bezpośrednio pod torami, na działkach będących
w użytkowaniu PKP oraz za jego oświetlenie, odwodnienie, budowę zadaszonych wyjść na perony, a także za prace wykończeniowe i zagospodarowanie terenu nad tunelem, odpowiedzialne było konsorcjum firm budowlanych pracujące na rzecz PKP PLK. Koszt budowy kolejowej części wiaduktu to około 20 mln zł netto.

W marcu, na położonym obok wiaduktu zmodernizowanym przystanku Poznań Dębiec, podróżni będą mogli skorzystać z wind. Ułatwią one komunikację miedzy tunelem
a peronami, szczególnie osobom o ograniczonej mobilności.


Potrzebny nie tylko tunel

O tym, że tunel pod mocno uczęszczaną linią kolejową w ciągu ul. Czechosłowackiej jest miastu potrzebny, mówiło się w Poznaniu już na początku lat 70. ubiegłego stulecia. Od tego czasu natężenie ruchu na poznańskich ulicach uległo zwielokrotnieniu, a w okolicy przybyło mieszkańców.

- Mieszkańcy mówią, że czekali na ten tunel 40 lat. Samochody często stały tutaj w korku i ta uciążliwość powodowała paraliż w zasadzie w całej dzielnicy. To była bardzo wyczekiwana inwestycja. Widać to po liczbie mieszkańców, którzy przyszli na otwarcie. W tej chwili na pewno będzie lepiej. Pierwsze samochody już ruszyły tunelem. Wykonaliśmy też buspas w ciągu ulicy Opolskiej, polepszyliśmy standard dróg rowerowych, są nowe wiaty przystankowe. Zakończyliśmy inwestycję potrzebną zarówno dla kierowców, transportu publicznego, pieszych i rowerzystów - mówi Maciej Wudarski, zastępca prezydenta Poznania.

Na poprawę ruchu w tym rejonie wpływ powinny mieć również prace nie objęte podstawowym projektem przebudowy, a wykonane na wniosek mieszkańców i rady osiedla: buspas w ul. Opolskiej i dwa przejścia dla pieszych na skrzyżowaniach ul. Jesionowej z Bohaterów Westerplatte oraz ul. 28 Czerwca 1956 ze Świętego Szczepana.

Szybciej do Wrocławia

Jak informują przedstawiciele PKP PLK, warte ok. 360 mln zł prace na 32-kilometrowym odcinku linii kolejowej E59 między Poznaniem a Czempiniem są zaawansowane w ponad 80 proc. Zakończyły się prace torowe i sieciowe między Poznaniem a Luboniem i Mosiną a Czempiniem. Zmodernizowane perony na stacjach i przystankach Poznań Dębiec, Luboń, Mosina, Drużyna Poznańska, Iłowiec, Czempiń wyposażono w nową nawierzchnię, wiaty, ławki, tablice informacyjne, oświetlenie i czytelne oznakowanie. Obiekty zostały dostosowane do obsługi osób o ograniczonej mobilności. Wyremontowane zostały także obiekty inżynieryjne.

Trwają prace przy budowie wiaduktu drogowego w Łęczycy oraz wiaduktu kolejowego
w Mosinie. Obiekty zastąpią przejazdy kolejowo - drogowe. Na przełomie marca i kwietnia 2017 skończą się też roboty torowe między Luboniem a Mosiną, a także przy modernizacji peronów w Puszczykowie i Puszczykówku.

- Projekt zakończy się w połowie 2017 roku. Jego efektem będzie krótsza i bezpieczniejsza podróż, a także coraz lepsza obsługa pasażerów. Pociągi pojadą wówczas z prędkością do 160 km/h. Dzięki temu podróż z Poznania do Wrocławia skróci się o około 30 minut - mówi Arnold Bresch, członek zarządu PLK.

Jacek Łakomy/biuro prasowe UMP
pozostałe informacje


Dowiedz się więcej