*ZDM - Zarząd Dróg Miejskich
*Poznań - *Miasto know-how
drukuj

Nowe chodniki, zmiana organizacji ruchu - czyli wygodniej na ul. Słowackiego

2017-03-16
Na początku przyszłego tygodnia rozpoczniemy remonty chodników na ul. Słowackiego. Jednocześnie zmieniana będzie organizacja ruchu. Jej celem jest zwiększenie bezpieczeństwa, głównie pieszych, a także zapewnienie większego komfortu poruszania się po tej jeżyckiej ulicy.

Niestety, wiele chodników na Jeżycach jest niszczonych przez parkujące samochody. Cierpi na tym nie tylko estetyka tej części Poznania, ale przede wszystkim piesi. Muszą chodzić po zniszczonych i połamanych płytkach. Nietrudno wówczas o potknięcie czy upadek. Remonty poprawiają sytuację tylko na jakiś czas. Później chodniki ponownie są niszczone przez auta osobowe i dostawcze.

Dlatego, miedzy innymi na prośby mieszkańców i przy aprobacie lokalnej rady osiedla, wprowadzone zostanie parkowanie równoległe na ulicy. Dzięki temu "uwolnione" zostaną chodniki. Piesi zamiast wąskiego chodnika (często, niewiele powyżej metra szerokości) będą mieli do swojej dyspozycji przejście szerokie na 3-3,5 m. Dzięki temu rodzice z dziećmi w wózkach, osoby poruszające się przy pomocy kul jak też inni przechodnie nie będą zmuszeni, by przeciskać się pomiędzy parkującymi samochodami.

Parkowanie ma zostać także dostosowane do obowiązujących przepisów. Wyeliminowane zostanie z rejonu skrzyżowań i przejść dla pieszych. To spowoduje, że poprawi się widoczność. Zyskają na tym nie tylko piesi, ale także kierowcy. Do tej pory często się zdarzało, że nielegalnie zostawione pojazdy zasłaniały przejazd przez skrzyżowania, czy przejścia dla pieszych.

Radni z Jeżyc zwracają także uwagę, że w przypadku parkowania równoległego przepisowa wielkość miejsca postojowego jest tak duża, że zazwyczaj mieści się tam więcej samochodów niż jest to przedstawiane na planach. Taka sytuacja nie ma miejsca gdy pojazdy parkują prostopadle lub ukośnie, gdzie dodatkowo przestrzeń jest ograniczana przez misy drzew.

Na ul. Słowackiego będzie wprowadzony także kontraruch dla rowerzystów. Rowerzyści będą mogli poruszać się pod prąd dzieląc przestrzeń z kierowcami. Takie rozwiązanie pozwoli na przeniesienie parkowania aut na jezdnię. Kontrapas istnieje obecnie tylko na części jezdni (od skrzyżowania z ul. Wawrzyniaka po Kraszewskiego). Dzięki temu rowerzyści nie muszą korzystać z głównych ulic takich jak pobliska Dąbrowskiego.

Jeszcze w tym tygodniu na ulicy zostaną umieszczone specjalne tablice informacyjne. Prace prowadzone będą najpierw po południowej stronie jezdni, po ich zakończeniu po północnej. Wyremontowane zostaną chodniki na odcinku od ul. Kraszewskiego do Prusa (strona północna) oraz odcinek od ul. Kraszewskiego do Dom Tramwajarza (strona południowa).
pozostałe informacje


Dowiedz się więcej