*ZDM - Zarząd Dróg Miejskich
*Poznań - *Miasto know-how
drukuj

Parking pod Kaponierą czeka na kierowców

2017-07-14
Można już zostawić samochód pod rondem Kaponiera. Oznacza to, że w centrum Poznania przybyło 240 miejsc parkingowych. Przez pierwsze dwa miesiące od 6:00 do 22:00 będzie można z nich korzystać bezpłatnie.

- Oddajemy do użytku dla kierowców 240 miejsc parkingowych na dwóch poziomach. Jest to bardzo istotny parking w centrum miasta. Swoje samochody będą mogli zostawić tu mieszkańcy Jeżyc. Będzie to ważne zaplecze dla wydarzeń kulturalnych Poznania. Kiedy bowiem w filharmonii, operze, czy Akademii Muzycznej odbywają się imprezy, to jest spory problem z zaparkowaniem w okolicy - mówi Maciej Wudarski, zastępca prezydenta Miasta Poznania. - Parking pod Kaponierą będzie też zapewne pełnił funkcję parkingu buforowego dla ścisłego centrum. Będzie można tutaj zostawić samochód, wsiąść w komunikację publiczną lub skorzystać z roweru miejskiego. Będzie to ułatwienie dla wielu poznaniaków dojeżdżających do centrum - dodaje Wudarski.

Dwupoziomowym, nowoczesnym parkingiem o powierzchni przekraczającej 8,5 tys. metrów kwadratowych zarządza spółka Apcoa Parking Polska, która zwyciężyła w przetargu rozpisanym w kwietniu przez Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych (ZKZL). Umowę z operatorem zawarto na cztery lata i będzie ona obowiązywała do 12 czerwca 2021 roku.

Przewiduje ona, że najpóźniej do 10 września 2017 Apcoa Parking Polska ma zamontować i uruchomić system zabezpieczenia technicznego i nie później niż 17 września rozpocząć zarządzanie parkingiem. Operator zaproponuje poznaniakom i gościom najnowocześniejsze systemy zarządzania obiektem - od tablic informujących o liczbie i lokalizacji wolnych miejsc, po najnowsze rozwiązania dotyczące dokonywania płatności za postój.

Promocja na starcie
- Przychylając się do oczekiwań Miasta Poznań, podjęliśmy decyzję o otwarciu parkingu już od 14 lipca, jeszcze w trakcie jego wyposażania przez operatora i potraktowaniu tego okresu jako promocyjny. Wprowadzenie promocji ma zachęcić do korzystania z parkingu po 17 września, gdy będzie ono w pełni płatne - mówi Michał Prymas, członek zarządu ZKZL.

Do tego czasu za postój na parkingu pod Kaponierą od 6:00 do 22:00 nie będą pobierane opłaty. Płatne będzie parkowanie w godzinach nocnych - od 22:00 do 6:00. Za każdą rozpoczętą godzinę postoju trzeba będzie zapłacić 2 zł brutto. Osoby, które zdecydują się na wykup abonamentu na parkowanie pod Kaponierą nocą, zapłacą miesięcznie 100 zł brutto.

Po zakończeniu okresu promocyjnego koszt parkowania pod rondem ma nie odbiegać od stawek w strefie płatnego parkowania, czy na innych parkingach w pobliżu.

W poszukiwaniu miejsc
Udostępnienie 240 miejsc parkingowych pod Kaponierą pomoże w uporządkowaniu parkowania w śródmieściu, co jest jednym z pierwszych kroków w procesie rewitalizacji tego obszaru.

- Trwa właśnie przetarg na wykonanie analizy dla systemu parkingów kubaturowych w centrum Poznania. Analiza, która ma być gotowa w listopadzie, ma zinwentaryzować zapotrzebowanie na miejsca parkingowe w centrum, ocenić możliwości nowych lokalizacji parkingów i zaproponować powstanie systemu parkingów kubaturowych - informuje Maciej Wudarski, zastępca prezydenta Poznania.

Podmioty zainteresowane udziałem w przetargu mogą składać swoje oferty do poniedziałku.

Jacek Łakomy/biuro prasowe UMP
pozostałe informacje


Dowiedz się więcej