*ZDM - Zarząd Dróg Miejskich
*Poznań - *Miasto know-how
drukuj

Reanimacja ul. Święty Marcin

2017-08-24
3 września rozpoczęła się przebudowa ulicy Św. Marcin. Jest to pierwszy etap "Projektu Centrum", w ramach którego do 2022 roku powstanie również tramwaj na ulicy Ratajczaka. Miasto zainwestuje niemal ćwierć miliarda złotych w rewitalizację śródmieścia, tworząc przestrzeń nowoczesną i przyjazną mieszkańcom, przedsiębiorcom oraz turystom.

- Ulica Święty Marcin to historycznie główna i reprezentacyjna arteria centrum Poznania. Przez lata poprzednie władze miasta nie reagowały w sposób faktyczny na proces wymierania tej ulicy. Teraz czas na jej reanimację - mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Miasta Poznania. - Celem przebudowy jest wygospodarowanie dodatkowych przestrzeni dla pieszych w obrębie ulicy Św. Marcin, a także zwiększenie jej atrakcyjności - dodaje Mariusz Wiśniewski.

Remont obejmuje odcinek od ul. Gwarnej do ul. Ratajczaka. Po jego zakończeniu zmieni się nawierzchnia, pojawi mała architektura, a także planowane jest nasadzenie nowej zieleni. Całość sprawi, że obszar projektu zyska nową jakość. Wszystkie działania w ramach tej inwestycji wpłyną na większą dostępność oraz rewitalizację ścisłego centrum miasta. Realizacja projektu przyczyni się do podniesienia komfortu wszystkich użytkowników tej przestrzeni, w tym także osób niepełnosprawnych.

Nie zmniejszy się również ilość miejsc parkingowych dla samochodów. Przed skrzyżowaniem z ul. Ratajczaka powstanie przystanek wiedeński, który ułatwi komunikację w momencie uruchomienia trasy tramwajowej wzdłuż Ratajczaka.

- Nad przebudową ul. Św. Marcin pracowano od 2015 roku. Była ona konsultowana z mieszkańcami i architektami - wyjaśnia prezydent Wiśniewski.

Inwestycję na ul. Św. Marcin realizuje firma Budimex S.A., z którą 11 sierpnia Poznańskie Inwestycje Miejskie podpisały umowę. Zakończenie prac planowane jest do połowy 2019 roku, jednak tramwaje mają wrócić na ul. Św. Marcin wcześniej, bo pod koniec 2018 roku.

Jak dojechać?

W czasie przebudowy część ulicy Św. Marcin od ul. Gwarnej do ul. Ratajczaka została wyłączona dla ruchu samochodowego i tramwajowego. Ruch pieszy i dojścia do wszystkich budynków przy ul. Św. Marcin będą zachowane.

Na czas prac modernizacyjnych opracowano plan objazdów. Jadąc od strony Kaponiery objazd poprowadzony został ulicami: T. Kościuszki, Powstańców Wielkopolskich, Ogrodową i Piekary do ul. Święty Marcin. Zmienił się ruch na ul. 27 Grudnia - pas rowerowy miał zostać przeniesiony na chodnik i będzie ona przejezdna od placu Wolności aż do ul. Fredry skąd dalej, przez ul. Kościuszki, będzie można dojechać do ul. Św. Marcin. Na ulicach: Ratajczaka (pomiędzy 27 Grudnia i Św. Marcin oraz Św. Marcin i ul. Taczaka), Kantaka, Garncarskiej, a także ul. Św. Marcin (pomiędzy ul. Ratajczaka i ul. Piekary) ruch pojazdów odbywa się w dwóch kierunkach. Ma to umożliwić dojazd mieszkańcom do swoich posesji.

W odpowiedzi na potrzeby mieszkańców i przedsiębiorców wyznaczono dodatkowe miejsca postojowe, związane z realizacją dostaw, w pobliżu wyłączonego z ruchu odcinka ul. Św. Marcin. Będą one służyć do postoju na czas rozładunku.
pozostałe informacje


Dowiedz się więcej