*ZDM - Zarząd Dróg Miejskich
*Poznań - *Miasto know-how
drukuj

Samochody i tramwaje z powrotem na Zwierzynieckiej

2017-08-25
Ulica Zwierzyniecka jest już otwarta dla samochodów i tramwajów. Niespełna dwa tygodnie temu dla ruchu kołowego otwarto również ul. Kraszewskiego.

Remont i zamknięcie ul. Kraszewskiego i Zwierzynieckiej trwał około roku. Było to związany z inwestycją na terenie dawnej zajezdni tramwajowej, w kwartale ulic: Gajowa-Sienkiewicza-Kraszewskiego-Zwierzyniecka. W ramach umowy partycypacyjnej z Miastem Poznań, poza chodnikami i torami, Ref Eastern Opportunities, inwestor Zajezdni Poznań dokonał wymiany sieci energetycznych, elektrycznych oraz wodno-kanalizacyjnych.

Przebudowano ok. 350 metrów dróg i 300 metrów torów. Przy ul. Zwierzynieckiej powstały wygodne dla pasażerów wysepki przystankowe ułatwiające wsiadanie do tramwajów. Na przystanku stanęły elektroniczne tablice informacji pasażerskiej. Tory na Zwierzynieckiej i Kraszewskiego zostały położone na płytach fundamentowych wraz z matami wibroizolacyjnymi, co zapewni wygłuszony ruch tramwajowy na tym odcinku. Przy przystanku na ul. Zwierzynieckiej powstał próg zwalniający połączony z przejściem dla pieszych.

Na skrzyżowaniu Kraszewskiego i Zwierzynieckiej i dalej, wzdłuż tej drugiej ulicy, powstały drogi rowerowe. Chodniki wzdłuż ul. Kraszewskiego zyskały, zgodnie z wytycznymi konserwatora zabytków, granitowe nawierzchnie. Na wyspie, umiejscowionej na powstałej u zbiegu ulic Kraszewskiego i Zwierzynieckiej, stanęły stojaki na rowery.

Oprócz ulic Zwierzynieckiej i Kraszewskiego wyremontowano także część ul. Sienkiewicza wraz ze skrzyżowaniem z ul. Prusa oraz fragmenty ul. Szamarzewskiego i Jackowskiego dochodzące do ul. Kraszewskiego.
- Jeszcze w tym roku do użytku zostanie oddana ?nowa? ul. Prusa łącząca Sienkiewicza ze Zwierzyniecką. Ulica ta będzie dwukierunkowa ? informuje Agnieszka Maruda-Sperczak reprezentująca wykonawcę osiedla.

Wraz z uruchomieniem tramwajów ul. Zwierzyniecka otwarta też zostanie dla samochodów. Będzie ona dwukierunkowa od ul. Gajowej do nowej ul. Prusa, natomiast na odcinku do ul. Kraszewskiego obowiązywał będzie tylko jeden kierunek dla samochodów. Zarówno na Zwierzynieckiej, jak i na Kraszewskiego nie będzie sygnalizacji świetlnej.
pozostałe informacje


Dowiedz się więcej