*ZDM - Zarząd Dróg Miejskich
*Poznań - *Miasto know-how
drukuj

15 października odbędzie się maraton

2017-10-06
Ponad 7 tysięcy zawodników z 27 krajów pobiegnie w 18. już biegu PKO Poznań Maraton im. Macieja Frankiewicza. Na czas trwania imprezy zaplanowano zmiany w komunikacji miejskiej i podmiejskiej.

Poznański maraton obchodzi w tym roku 18. urodziny. Już teraz na liście startowej jest ponad 7,2 tysiąca osób, są wśród nich zawodnicy m.in. z Japonii, Kenii, Australii, Argentyny, Islandii, Wielkiej Brytanii czy Chin.

- Tak duże zainteresowanie świadczy o tym, że w Poznaniu dobrze się biega, a impreza jest dobrze zorganizowana, przyjazna dla biegaczy i kibiców - mówi Tomasz Lewandowski, zastępca prezydenta miasta. - Zachęcam wszystkich poznaniaków, by wyszli na ulice i dopingowali zawodników. Cieszy mnie, że miasto może się promować dzięki tak dużej imprezie.

Przez ostatnie siedemnaście lat we wszystkich maratonach brało udział łącznie 60 289 uczestników, 78 z nich wystartowało w każdym z 17 biegów. 54 razy reprezentanci Polski stawali na podium, rekordzistami byli: Arleta Meloch (11 razy na podium) i Leszek Bebło (3 razy). Rekordy trasy pobili zawodnicy z Kenii: Irene Chepkirui Makori z czasem 2:31:55 i Cosmas Mutuku Kyeva z czasem 2:11:53.

Bieg pomoże dzieciom
W tym roku maratończycy biec będą trasą: Grunwaldzka (z nawrotem na wysokości ul. Cmentarnej) - Jugosłowiańska - Ściegiennego - Arciszewskiego - Hetmańska - Dolna Wilda - Żelazka - Droga Dębińska - Piastowska - Dolna Wilda - Hetmańska - Rondo Starołęka - Zamenhofa - Piłsudskiego - Inflancka - Piaśnicka - Chartowo - Baraniaka - bieg przy Malcie - Krańcowa - Warszawska - Rondo Śródka - Wyszyńskiego - Małe Garbary - Solna - Aleja Wielkopolska - Małopolska - Niestachowska - Św. Wawrzyńca - Polska - Bułgarska - Grunwaldzka - plac Marka MTP.

- Najtrudniejszym fragmentem może być ul. Św. Wawrzyńca, to długi, ale w miarę wypłaszczony podbieg - ocenia Łukasz Miadziołko, dyrektor maratonu. - Trasa jest szybsza i lepsza niż w przyszłym roku, życzymy więc zawodnikom wielu rekordów życiowych. Być może padnie też rekord trasy.

Biorąc udział w maratonie, będzie można pomóc dwóm chorym dziewczynkom: 2-letniej Tosi, która urodziła się z wrodzoną złożoną wadą serca i 2-letniej Julii, która urodziła się z sercem jednokomorowym. Za każdego z zawodników, którzy przypną do koszulki kartkę "biegnę dla Tosi i Julii" i dotrą z nią do mety, Fundacja PKO Banku Polskiego przekaże darowiznę na leczenie dziewczynek. Kartki będzie można odbierać na stoisku PKO Banku Polskiego w Biurze Zawodów.
Dla najlepszych zawodników (biegaczy i wózkarzy) przewidziano nagrody finansowe oraz bonusy za pobicie rekordu trasy. Wśród wszystkich uczestników biegu rozlosowane zostaną nagrody rzeczowe.

Zmiany w organizacji ruchu
W niedzielę, 15.10,  na trasie maratonu zamknięty będzie ruch w godzinach od 8:00 do 15:00. Dodatkowo od godziny 6 rano wyłączona zostanie z ruchu ul. Grunwaldzka na odcinku od ul. Szylinga do ul. Roosevelta. Na poszczególnych odcinkach trasa będzie otwierana dla zmotoryzowanych - powstaną śluzy. Całkowite otwarcie trasy nastąpi po przebiegnięciu ostatniego uczestnika maratonu.

- Zmian będzie dużo, ale wszystko zostało zorganizowane tak, by pasażerowie jak najsprawniej mogli poruszać się po Poznaniu - mówi Agnieszka Smogulecka z ZTM. - A tych, którzy nie muszą podróżować tego dnia, zapraszamy do kibicowania uczestnikom.

Zmieniono też trasy linii tramwajowych i autobusowych w taki sposób, by nie przecinały one trasy biegu. Tramwaje będą jechały objazdami od rana, od swoich pierwszych kursów, uruchomione zostaną też dodatkowe linie autobusowe.
- Apeluję do kierowców o dużo cierpliwości i reagowanie na to, co wskazują policjanci ruchu drogowego - mówi Przemysław Kusik, naczelnik wydziału ruchu drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. - Na naszej stronie internetowej wyjaśniamy, co znaczą poszczególne komendy. Zachęcamy do skorzystania z transportu zbiorowego, który jest świetnie zorganizowany. Wierzymy, że ruch będzie płynny i bezpieczny
Przywracanie standardowych tras odbywać się będzie na bieżąco, po uzgodnieniu z policją.

Nie tylko dla biegaczy
Maratonowi towarzyszyć będzie wiele imprez towarzyszących, m.in. przez cały weekend, do 13 do 15 października trwać będą targi sportowe - POZNAŃ SPORT EXPO. Wśród propozycji wystawców znaleźć można będzie sprzęt i odzież sportową, suplementy diety, odżywki, książki dotyczące biegania i zdrowego odżywiania. Na uczestników targów czekać też będzie cykl bezpłatnych prelekcji, m.in. o rozgrzewce, diecie biegacza czy profilaktyce przed kontuzjami. Z kolei w Teatrze Muzycznym w sobotę, 14 października w 34. Salonie Poezji Jacek Fedorowicz będzie czytał "Biegaliki" Włodzimierza Naumczyka.
Alicja Wesołowska/biuro prasowe UMP
pozostałe informacje


Dowiedz się więcej