*ZDM - Zarząd Dróg Miejskich
*Poznań - *Miasto know-how
drukuj

Wszystkich Świętych - informacje komunikacyjne

2017-10-24
Zbliża się dzień Wszystkich Świętych. Jak co roku w pobliżu poznańskich cmentarzy wprowadzone będą zmiany w organizacji ruchu - mają one ułatwić dojazd do nekropolii i zwiększyć bezpieczeństwo kierowców i pieszych. Służby drogowe apelują: zwracajmy uwagę na oznakowanie.

Na ulicach w pobliżu większości cmentarzy prędkość zostanie ograniczona do 30 km na godz. Niektóre z tych zmian obowiązywały już w weekend 21-22 października, większość zakończy się 5 listopada.

- By usprawnić ruch samochodów na wąskich ulicach wokół niektórych cmentarzy wprowadzony zostanie jeden kierunek ruchu - wyjaśnia Łukasz Dondajewski, miejski inżynier ruchu. - W związku z wprowadzeniem w niektórych miejscach zakazu ruchu samochodów ciężarowych wyznaczymy objazdy dla tych pojazdów. Będą dodatkowe miejsca parkingowe - na lewych pasach ruchu i w pasach rozdziału jezdni (Górczyn, Miłostowo, św. Antoniego, ul. Grunwaldzka) lub na poboczach ulic (ul. Lutycka, ul. Szczawnicka, ul. Morasko).

Policjanci pełniący w tych dniach służbę w rejonie cmentarzy będą mogli w razie potrzeby wprowadzać dodatkowe zmiany w organizacji ruchu - w szczególności dotyczy to możliwości wprowadzenia jednego kierunku ruchu na ul. Cmentarnej i Owczej na Junikowie.

- Weekend przed i po, a także sam dzień Wszystkich Świętych, tworzy tydzień zadumy i czas na odwiedziny nekropolii znajdujących się na terenie miast. Będzie to generować zmiany w organizacji ruchu - tłumaczy podkom. Przemysław Kusik, Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KM Policji w Poznaniu. - Część kierowców przyzwyczaiła się już, żeby nie jeździć na pamięć. Jeżeli w jakimś miejscu będzie ograniczenie do 30km/h, to trzeba się do tego stosować. Policjanci, poza tym że mają zadania z zachowaniem płynności ruchu i bezpieczeństwem pieszych oraz kierowców, mają również zadania respektowania wszystkich zmian organizacji ruchu, które zostaną wprowadzona. Można się więc spodziewać policjantów z radarami, którzy będą sprawdzali czy kierowcy zachowują odpowiednią prędkość.

Zmiany komunikacji publicznej
- Zmieniamy funkcjonowanie komunikacji już w weekend poprzedzający 1 listopada, czyli 28 i 29 października. Będą wzmocnione i wydłużone linie tramwajowe dojeżdżające do cmentarzy na Junikowie i Miłostowie - wyjaśnia Tomasz Łapszewicz, kierownik Działu Organizacji Przewozów i Inżynierii Transportu ZTM. - Największe zmiany będą we Wszystkich Świętych. Uruchomione zostaną trzy dodatkowe linie tramwajowe - 31, 32 i 33, które połączą odpowiednio: Junikowo z Miłostowem, Piątkowo z Miłostowem oraz Junikowo ze Starołęką. Zwiększona również zostanie częstotliwość kursowania pozostałych tramwajów dojeżdżających do cmentarzy. Na Miłostowo dojeżdżać będą 34 tramwaje w ciągu godziny, a na Junikowo - 42.

W dniu Wszystkich Świętych komunikacja miejska i podmiejska jeździć będzie według świątecznego rozkładu jazdy. Przez cały dzień linie nr 6 i 15 będą wydłużone do Junikowa, linia nr 7 zamiast do Zawad skierowana do Miłostowa. Do Miłostowa przez cały dzień będzie wydłużona też linia nr 13. Linie nr 1, 6, 7, 8, 13 i 15 kursować będą częściej.

Alicja Wesołowska, Ryszard Bączkowski/biuro pasowe UMP

Zobacz więcej:
» Zmiany organizacji ruchu wokół cmentarzy od 21.10 do 5.11.
pozostałe informacje


Dowiedz się więcej