*ZDM - Zarząd Dróg Miejskich
*Poznań - *Miasto know-how
drukuj

Parking Park and Ride Szymanowskiego niedługo otwarty

2018-02-02
Wkrótce otwarcie pierwszego w Poznaniu parkingu typu "Parkuj i Jedź" znajdującego się w pobliżu przystanku PST Szymanowskiego. Obecnie trwają testy funkcjonalności poszczególnych urządzeń infrastruktury.

Parking "Parkuj i Jedź", zlokalizowany przy skrzyżowaniu ulic Szymanowskiego i Smoleńskiej, wybudowany został z myślą o osobach korzystających z samochodów i przesiadających się na komunikację miejską. Będzie otwarty 7 dni w tygodniu (oprócz świąt), przez całą dobę, z przerwą techniczną w godzinach od 2:30 do 4:30.

Przyjedź! Zaparkuj! Przesiądź się!

- Ciągle zbyt dużo samochodów wjeżdża do centrum, przez co ulice są zakorkowane. Inwestując w parkingi typu "Parkuj i Jedź" chcemy zachęcać do pozostawienia samochodu w bezpiecznym, monitorowanym miejscu i kontynuowania podróży środkami transportu publicznego - mówi Maciej Wudarski, zastępca prezydenta Poznania.

Lokalizacja pierwszego parkingu "Parkuj i Jedź" (Park&Ride) nie jest przypadkowa - bezpośrednie sąsiedztwo trasy PST powoduje, że po pozostawieniu auta szybko można będzie dostać się do centrum.

- Na parkingu znajduje się 130 miejsc postojowych, w tym 6 miejsc dla użytkowników niepełnosprawnych oraz 20 zadaszonych stanowisk do postoju rowerów - mówi Piotr Snuszka, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu.

Daniel Wawrzyniak, zastępca dyrektora ZTM w Poznaniu dodaje: - Parking jest wyposażony w automatyczną kasę biletową, kamery ANPR umożliwiające rozpoznawanie numerów rejestracyjnych pojazdów, terminale - wjazdowy i wyjazdowy oraz elektroniczne tablice informujące o liczbie wolnych miejsc na parkingu oraz tablica informacji pasażerskiej. Teren jest oświetlony i monitorowany, a sam system parkingowy zintegrowany jest z Poznańską Elektroniczną Kartą Aglomeracyjną (PEKA).

Parking na Piątkowie jest pierwszym z planowanych parkingów Park&Ride w Poznaniu. Przygotowywane są już kolejne podobne inwestycje. W rejonie ulic św. Michała, Warszawskiej i Świętojańskiej, na Strzeszynie - przy przystanku kolejowym Poznań-Strzeszyn oraz w okolicach ronda Starołęka. W tych trzech lokalizacjach będzie 207 miejsc do parkowania. W zeszłym roku podpisano umowę na ich dofinansowanie ze środków unijnych. W dalszej kolejności planowane są parkingi P&R na Górczynie i Miłostowie. Te będą wielopoziomowe i zadaszone. Pierwszy pomieści 343 samochody, a drugi 181.

Masz ważny bilet okresowy na sieć na karcie PEKA? Parkuj za darmo!

Do pozostawienia auta na parkingu uprawnia - zapisany na karcie PEKA lub Elektronicznej Legitymacji Studenckiej albo Doktoranckiej i ważny w czasie rozpoczęcia i zakończenia parkowania - bilet:

okresowy imienny na sieć, normalny lub ulgowy, na strefy A, A+B lub A+B+C;
metropolitalny lub Bilet Metropolitalny z ulgą, na sieć, na strefy A, A+B lub A+B+C;
na rok szkolny, na strefy A, A+B lub A+B+C;
semestralny, na strefy A, A+B lub A+B+C.

Bilet ZTM nie musi być na imiennej karcie kierującego, może należeć do współpasażera.

W takiej sytuacji za pozostawienie auta na parkingu Park&Ride (w godzinach otwarcia, czyli do godz. 2.30) nie trzeba dodatkowo płacić.

Za pozostawienie pojazdu na terenie parkingu po upływie doby parkingowej (a także za pozostawienie pojazdu poza miejscem wyznaczonym do parkowania) wystawiana będzie opłata dodatkowa - 100 zł.

Nie masz biletu, weź potwierdzenie opłaty za parkowanie i podróżuj autobusami i tramwajami na liniach ZTM bez dodatkowych opłat

W przypadku braku jednego z wyżej wymienionych (ważnych) biletów na karcie PEKA - należy opłacić parkowanie w kasie parkingowej (15 zł). Potwierdzenie opłaty za parkowanie na parkingu Park&Ride będzie uprawniało kierowcę do podróżowania na liniach miejskich i podmiejskich organizowanych przez ZTM bez potrzeby zakupu biletu na komunikację. Na podstawie tego potwierdzenia można korzystać z komunikacji nie dłużej niż do zakończenia doby parkingowej.

Krok po kroku

Z myślą o kierowcach, którzy chcieliby zostawić samochód na parkingu P&R Szymanowskiego, Zarząd Transportu Miejskiego dodał na stronie internetowej www.ztm.poznan.pl zakładkę "Parkuj i Jedź" (Komunikacja ->Parkuj i Jedź).

Można tam znaleźć wszelkie użyteczne informacje: regulamin korzystania z parkingu (wraz z ilustracjami przedstawiającymi sam parking, jak i wyposażenie, z którego kierowcy będą korzystać) oraz szczegółowy cennik.

ZTM, op.RB
pozostałe informacje


Dowiedz się więcej